Kaunas (eesti)

Tere tulemast – Soovime Teile unustamatuid muljeid ainukesest Hansa linnast Leedus. Külastage baroki pärli – Pažaislise kloostrit ja ammutage ajaloolisi teadmisi Ajutise pealinna muuseumitest. Sõitke ainulaadese transpordivahendiga – funikulööriga,  nautige kauneid ning hinge kinnimatvaid vaateid rohelistelt mägedelt, kirikute katustelt. Otsige vanade vanglate saladusi. Tutvuge elava linnaga hubastel Vanalinna tänavatel ja ühes Euroopa kõige pikemas jalakäiate tänavas – Laisvės ehk  Vabaduse  alleel.

HUVIPAKKUVATE KOHTADE

1. Kaunase loss (Pilies g. 17 (Pilies tn 17)) – Leedu kivikindlus, millest esimest korda kirjalikkudes allikates on mainitud 1361 a, kui vastavalt legendile saladuslikult vajus maa alla Bona Sforza sõjavägi. XVI sajandil kindlust kasutati vangimajana, kindluses istunud vangide hinged ei ole rahu leidnud siiamaani, öösiti nad kummitavad seal.

2. Park Santakos (Papilio g. (Papilio tn)) – teda nimetatakse ka  Kaunase südameks, seal jalutades näete Leedu suurimate jõgede, Nemunase ja Nerise ühinemiskohta. Santaka pargis on palju muidki huvitavaid kohti: ohvrikivi, kus sooritati paganausuliste kombetalitusi, Paavsti küngas, mida 1993 a külastas ja kus Pühat Missat pidas Rooma paavst Johannes Paulus II, Johannes Pauluse II skulptuur, Suurmärter Püha Jüri kirik koos bernardiinide kloostri ansambliga, Kaunase loss.

3. Suurmärter Püha Jüri kirik (Papilio g. 7 (Papilio tn 7)) – tegutseb aastast 1503, seda peetakse üheks kõige esimeseks kirikuks Kaunase vanalinnas, mis oli ehitatud linnas elavate munkade – bernhardiinide tarbeks. Kiriku interjööris on läbi põiminud gootika stiil koos baroki fragmentidega. Kiriku lõunapoolses osas tegutseb klooster. Kiriku läheduses asub külalistemaja ,,Domus Pacis“.

4. Kaunase Raekoda (Rotušės a. 15 (Rotušės väljak 15)) – mida kutsutakse ka ,,Valgeks luigeks“. Selle ehitamist alustati 1542 a. Raekoja arhitektuuris domineerivad 3-e stiili – gootika, baroki ja varaklassitsismi elemendid. Erinevatel aegadel Raekoja hoonet kasutati erineval otstarbel: tema ümbruses oli peamine linna turuplats, seal toimusid laadad, hoones töötasid kohtud, Raekoja kantpalkidest põranda all sulatati vaha, kus oli 9 vahasulatamisahju, hoonet kasutati vanglana, kaubalaona. Käesoleval ajal Raekojas toimuvad abielu sõlmimise tseremooniad, ametlikud vastuvõtud.

5. Kaunase Pühade apostolite Peeter ja Pauli katedraal basiilika (Vilniaus g. 1(Vilniaus tn )) – on rajatud vürsti Vytautas Suure initsiatiivil umbes 1413 a. See on üks esimesi ja vanimaid kiviehitusi Kaunases. Katedraali arhitektuuris domineerivad gootika ja renessanss, tema interjööri kõige eredamaks osaks on barokk koos historismiga (neogootika, neobarokk) ja XX–XXI sajandite täiendused.

6. Kaunase Linnamuuseum  (M. Valančiaus g. 6 (M. Valančiaus tn 6)) – muuseumi saalides eksponeeritakse esemeid, mis on seotud linna ajalooga, teaduse ja tööstusega, kultuuri ja kunstiga, heli- ja videosalvetustega ning arheoloogiaga. Linnamuuseum asub klassitsismi stiilis ehitatud hoones, millel on rahvuse hingelise kultuuri ja riikliku iseseisvuse loomise seisukohalt eriline ajalooline tähendus.

7. Kaunase Püha Francisco Xavieri kirik ja jesuiitide klooster (Rotušės a. 9 (Rotušės väljak 9)) – hilisbaroki stiilis, neljakandilise plaaniga, kahe torniga kiriku ehitamist alustati 1666 a, ehitamine lõpetati 1720 a. Jesuiitide kloostri katuseterrassil on vaateplatvorm, millest avaneb Raekoja väljaku ja Vanalinna panoraami ilu.

8. Pikse maja (Aleksoto g. 6 (Aleksoto tn 6)) – seda loetakse ainukeseks kauplemiskohaks Leedus, mis kuulus Hansa kaupmeestele. See on vana, originaalse gootikastiili arhitektuuriline mälestusmärk, mis on ehitatud XV sajandi II poolel. Legend jutustab, et Vesta neitsi põletas siin  igavest tuld ja et hoone seinast  leiti  jumala - Perkūnase ehk  Pikse -  skulptuur.  Arvatakse, et majale pandi Perkunase nimi leedulaste vanaaegse usu - paganausu - traditsioonide auks.  

9. Kaunase Pühima Neitsi Maarja Ülestõusmise kirik või Vytautas Suure kirik (Aleksoto g. 3.(Aleksoto tn 3)) – kõige vanim kirik Kaunases, mis on ehitatud umbes 1400 a,  ainukene Leedu gootikastiilis  kirik, millel on ristikujuline plaan. Ajaloolaste sõnade järgi Leedu Suurvürst Vytautas võitluses tatarlastega Vorskla all sai vigastada ning äärepealt oleks jões uppunud.  Peale eluga pääsemist  lubas ta tänutäheks Neitsi Maarjale ehitada jõe kaldale kiriku.

10. Vytautas Suure sild – mida mõnikord nimetatakse ka „maailma pikimaks sillaks“. Seda sellepärast, et üle selle silla minna Kaunasest Aleksotasesse, s.o. ühelt Nemunase jõe kaldalt teisele kaldale, oli vaja tervelt 13 päeva, kuna Kaunas kuulus Vene impeeriumile, aga Aleksotas kuni 1807 a kuulus Preisi kuningriigile ning jõe erinevatel kallastel kehtisid erinevad kalendrid, millede ajavahe oli 13 päeva.

11. Aleksotase funikulöör koos vaateplatvormiga (Amerikos Lietuvių g. 6 (Amerikos Lietuvių tn 6)) – üks vanimaid reisijate tõstukeid Euroopas, mis tegutseb alates 1935 a. Aleksotase funikulööriga saab tõusta vaateplatvormile, millelt avaneb Kaunase vanalinna ilus panoraam.

12. Leedu Vabariigi ajalooline Presidendipalee (Vilniaus g. 33 (Vilniaus tn 33)) – peale seda, kui Kaunasest sai ajutine Leedu Vabariigi pealinn (1919–1939), siis kogu poliitiline, ökonoomiline ja kultuuriline tegevus toodi siia. Presidendipalees töötasid ja elasid kõik kolm selleaegset Leedu Vabariigi presidenti: Antanas Smetona, Aleksandras Stulginskis ja Kazys Grinius. Presidendipalee hoovis on nende kõikide skulptuurid. Käesoleval ajal presidendipalees töötab muuseum.

13. Kaunase Püha Gertrudi kirik (Laisvės al. 101A  (Laisvės al. 101a)) – ehitatud XV sajandi II poolel, üks kõige ilmekamaid Leedu gootika mälestusmärke. Kõige suuremaks sakraalarhitektuuri väärtuseks selles kirikus on ristilöödud Kristuse skulptuuriga rist, mis on juba ammustest aegadest kuulus oma armuandmise pärast. Kiriku kõrval asuvas Küünalde pühakojas ohverdajad võivad süüdata küünlaid, mis põlevad kuni 7 päeva, millede jooksul palvetavd teised usklikud.

14. Vabaduse allee (Laisvės al.) – Kaunast külastades tuleb  tingimata „päev kinni panna”, sammudes ühest otsast kuni teiseni mööda kõige kuulsamat Kaunase tänavat - Vabaduse alleed „Uues linnas”, mis on üks kõige pikematest jalakäijate tänavatest kogu Euroopas. Tänava pikkus on umbes 1,7 km, ta on planeeritud täpselt lääne ja ida suunas. Kaunase Vabaduse alleel näete mälestusmärki Vytautas Suurele, kahe maailmasõja vahelise ajastu Leedu estraadi (šlaagrite) esiisa Danielius Dolskise skulptuuri Vabaduse allee purskkaevu juures. Vabaduse alleel on rohkesti kohvikuid, baare, restorane, mugavaid kauplusi. See tänav on meeldiv ja armastatud koht kohtamisteks ja jalutamiseks.

15. Kaunase Riiklik Filharmoonia (L. Sapiegos g. 5 (L. Sapiegos tn 5)) – ehitatud 1928 a, projekti autor on arhitekt E. Frykas. Hoone on 4 korruseline, neoklassitsismi stiilis Art Deco elementidega. Filharmoonias viljeldakse rahvusliku professionaalse muusika kultuuri ja traditsioone, esitatakse klassikalisi ja välismaa heliloojate muusikateoseid, maailma muusikakultuuri tippteoseid.

16. Kaunase Riiklik Muusikateater (Laisvės al. 91 (Laisvės al. 91)) – teatri ruumides sündis ja kahe viimase sõja vahelise Leedu iseseisvuse ajal eksisteeris professionaalne leedu teatrikunst – draama, ooper, ballett. Peale sõda 1948 a näidati esimest balletiõhtut, 1951 a esimest ooperit. Muusikateatri lähedal on Linna aed, mida kaunistavad Leedu heliloojate, kunstitegelaste ja lauljate skulptuurid.

17. Rahvuslik Kaunase Draamateater (Laisvės al. 71 (Laisvės al. 71)) – esimene professionaalne statsionaarne draamateater Leedus, mida 1920–1922 aastael kutsuti ,,Dramos vaidykla“ ehk „Draama näitamise koht”. Teatri hoone on üks kõige ilmekamaid XX sajandi sotsialistliku realismi näiteid Leedus, mida esindab monumentaalne ja teatraalselt dekoratiivne fassaad. Kaunase draamateatris on ürituste organiseerimiseks 6 erinevat saali.

18. Leedu Panga hoone (Maironio g. 25 (Maironio tn 25)) – hoone projekteeris 1924 a arhitektuuriprofessor M. Songaila. Leedu panga hoone otstarve ei ole muutunud alates tema ehitamise päevast kuni tänapäevani, selles hoones on kogu aeg tegutsenud pangad. Seal on rahamuuseum, kuhu on kogutud pankade ja rahade ajalooga seotud eksponaadid.

19. Kuraditemuuseum (V. Putvinskio g. 64 (V. Putvinskio tn 64)) – Kaunases olev Kuraditemuuseum on ainulaadne selline muuseum kogu maailmas. Muuseumi kollektsioonis on üle 3000 kuradi.  Muuseumi eksponaadid on toodud Armeeniast, Jakuutiast, Mehhikost, Kuubalt, Ukrainast, Jaapanist ja paljudest muudest riikidest.

20. Rahvuslik Mikalojus Konstantin Čiurlionise Kunstimuuseum (V. Putvinskio g. 55 (V. Putvinskio tn 55)) – M. K. Čiurlionis – Leedu kunstnik ja helilooja, kes on tunnustust leidnud kogu maailmas. Tema loominguperiood kestis natuke üle kümne aasta, kuid ta suutis selle aja jooksul luua rohkem kui 400 muusikateost ja maalida rohkem kui 300 maali. M. K. Čiurlionise loomingus põimuvad neoromantismi, sümbolismi ja Art Nouveau kunstiideed. Muuseumis saab näha kuulsa kunstniku kõige väljapaistvamaid maale, kuulata tema poolt loodud muusikat.

21. Vytautas Suure Sõjamuuseumi skväär (K. Donelaičio g. 64 (K. Donelaičio tn 64)) – 1919 a alustati muuseumi ja selle aia rajamist, austuseks langenutele võitluses vabaduse eest. Skvääril on mälestusmärk „Laisvė“ ehk „Vabadus”, samuti Bernardas  Bučase tuntud skulptuur ,,Sėjikas“ ehk „Külvaja”, kes öösiti külvab tähti. Skvääris oleval Tundmatu sõduri haual põleb igavene tuli. Seal saab kuulata muuseumi kellatornis olevate tornikellade - kariljoni, mis koosneb 35 tornikellast,  kontserti. Saate vaadata puust riste, mis meenutavad Leedu vabaduse eest langenuid (Traditsiooniliste leedu ristide valmistamine kui rahvakunsti haru 2001 a võeti UNESCO Inimkonna mittemateriaalsete ja sõnaliste päranduste tippteoste nimekirja).

22. Rohelise mäe funikulöör (Aušros g. 6 (Aušros tn 6)) – trossi abil töötav lühike mägiraudtee, järsul Žaliakalnise mäenõlvakul. Funikulöör töötab alates 1931 a, tema vagunisse mahub korraga 36 reisijat, ta liigub kiirusega 2 m/s, reis kestab 1 min 38 s. Žaliakalnise funikulööriga saab kesklinnast sõita memoriaalse Kristuse Ülestõusmise kiriku juurde.

23. Memoriaalne Kristuse Ülestõusmise kirik (Žemaičių g. 31B (Žemaičių tn 31b)) – peale Leedu  iseseisvaks saamist 1922 a tekkis idee ehitada Kaunasesse, tolleaegsesse ajutisesse Leedu pealinna kirik, tänutäheks Jumalale kätte võidetud vabaduse eest. Kristuse Ülestõusmise kiriku tornis aukartust ärataval kõrgusel on vaateterrass, millelt avaneb vaade kogu Kaunase linnale.

24. Mykolas Žilinskase kunstigalerii (Nepriklausomybės a. 12 (Nepriklausomybės tn 12)) – galeriis säilitatakse Mykolas Žilinskase poolt Kaunasele kingitud kunstiteoste kollektsioone: Vana Egiptuse kunst, XVII–XX sajandite Euroopa dekoratiiv-rakenduskunst, XVII–XVIII sajandite Itaalia kunst, XIX sajandi teise poole ja XX sajandi Lääne Euroopa maalid, XX sajandi esimese poole Balti riikide maalid ja skulptuurid. Galerii hoovis on P. Mazūrase 1986 a loodud alasti inimese skulptuur ,,Inimene“. Lõbusate kampaaniate ajal „Inimene” pannakse riidesse, eriti talvel, et ta ei külmuks ära.

25. Kaunase Püha Peaingli Miikaeli (Garnisoni) katedraal (Nepriklausomybės a. 14 (Nepriklausomybės väljak 14)) – õigeusuliste kirik, mis on ehitatud Vene  tsaari Aleksander III käsul kui representatiivne  kindlusehitis, mis kehastab võimu ja ametlikkust. 1991 a Püha Peaingli Miikaeli kirik tagastati Kaunase Peapiiskopkonnale. Muuseumi keldris tegutseb vaegnägijate muuseum.

26. Sugihara maja (Vaižganto g. 30 (Vaižganto tn 30)) – 1999 a Leedu ja Belgia intellektuaalide ja ärimeeste jõupingutustega korrastatud maja, Jaapani diplomaadi Chiune Sugihara mälestuseks. Selles majas 1939–1940 a tegutses Jaapani konsulaat. Chiune Sugihara sai kuulsaks II-e maailmasõja ajal, päästes umbes 10 000 Leedu, Poola ja Saksamaa juutide elu, väljastades neile ,,eluviisasid“  Jaapanisse, ilma Jaapani valitsuse ametliku nõusolekuta.

27. Tammesalu (Sporto g. (Sporto tn)) – Euroopa üks kõige suurim linna piirides asuv tammesalu, pindalaga 84,42 ha. Tammesalus asub ,,Stumbrase“ ehk „Piisoni” skulptuur, seal saate aega veeta poeedi Adomas Mickevičius orus, vaadata legendaarsete leedu lenduritele Steponas Dariuse ja Stasys Girėnase mälestuseks püstitatud mälestussammast, külastada ,,Dainų slėnis“ ehk „Lauluorgu”. Tammesalu on armastatud jalutamise ja sportimise paik.

28. Stumbrase muuseum (K. Būgos g. 7 (K. Būgos tn 7)) – unikaalne võimalus tutvuda Leedu alkoholi tootmise ajaloo ning selle arenguga, degusteerimise peensuste ja reeglitega. Demonstreeritakse tootmisprotsessis kasutatavaid seadmeid, etikette ja taarat, kaasaegset tehnoloogiat ja Stumbrase jookide pudelitesse valamist.

29. Botaanikaaed (Ž. E. Žilibero g. 6 (Ž. E. Žilibero tn 6)) – 1923 a asutatud botaanikaaia kollektsioonides kasvatatakse umbes 7300 taksoni taime. Taimede ekspositsioonid, suurimad Leedu kasvumajad, unikaalse iluga täiskasvanuks saanud park oma tiikide ja romantiliste sildadega, ajaloolise Aukštosios Fredos ehk Ülemise Freda mõisa ümbruskond on suurepärased kohad puhkamiseks.

30. Kaunase fordid (IX fordi  aadress: Žemaičių pl. 73, VII fordi aadress: Archyvo g. 61) – enne Esimest Maailmasõda Kaunase linn kindlustati üheksa fordiga, nende vahel olevate patareidega ja muude kindlustusehitistega. Kaunase fortides peegelduvad selleaegsed insenerilahendused ja ehitamisvõimalused. VII ja IX fordid on kohandatud külastamiseks, tegutseb muuseum, kus tutvustatakse fortifitseerimise ajalugu.

31. Pažaislise kiriku ja kloostri ansambel (T. Masiulio g. 31 (T. Masiulio tn 31)) – ansamblit kutsutakse ka barokki pärliks, see on üks kõige silmapaistvamaid barokkarhitektuuri tippehitisi Kirde-Euroopas. Kloostri ansamblites on säilinud umbes 140 erineva suurusega freskomaali. Kloostris saab näha kuulsat maali Camaldoli Jumalaema,  mille paavst  Aleksander VII 1661 a kinkis Pažaislise kiriku fundaatorile Kristup Zigmant Pacasele. Pažaislise kloostris tegutseb muuseum, seal on unikaalne külaliste vastuvõtukompleks Monte Pacis, kus saab maitsta ajaloolisi nunnade toite kaasaegses interpreeringus.

Sõitke jalgrattaga!

Kaunast tituleeritakse kui Leedu jalgrattalinna, kuna siin on rohkesti jalgrattatrasse, mis kulgevad mööda maalilisi Kaunase kohti. Rohkem informatsiooni jalgrataste laenutamise, populaarsete jalgrattaradade ja marsruutide kohta saate Kaunase turismiinformatsiooni keskusest aadressil Laisvės al. 36, tel (+ 370 37) 323 436, või veebilehelt www.kaunastic.lt 

Hüppa sisse, hüppa välja! (Hop in, Hop off)

Unikaalne võimalus külastada Kaunase vaatamisväärseid kohti avatud katusega kabrioletitüüpi autobussi ja audiogiidiga. Audiogiidi abi pakutakse 8 keeles. Täpsemat informatsiooni saate, pöördudes tel (+370 5) 261 5558 või (+370) 699 54064, samuti veebilehelt www.kaunascitytour.com

Laevareisid!

Kaunase linn asub Leedu suurimate jõgede, Nemunase  ja Nerise kokkuvoolamiskohas. Kaunases on Leedu suurim kunstlik  veehoidla  Kaunase meri (Kauno marios) oma ilusate loodusvaadetega. See on väga sobiv ja tore koht veelõbustusteks. Unustamatud vaated ja sisukalt veedetud aeg on garanteeritud. Kohtumiseni laevatekil!

Täpsemat informatsiooni laevareiside ja muude veelõbustuste kohta saate Kaunase turismiinformatsioonim keskusest aadressil Laisvės al. 36, tel. (+ 370 37) 323 436 või veebilehelt www.kaunastic.lt 

Arhitektuur. Modernism

Peale Esimest maailmasõda suuremas osas Läänemaailmas levima hakanud modernismi ideed peagi rajasid tee Leetu. 1920 a, kui Poola okupeeris Vilniuse, Kaunasest sai sõltumatu Leedu Vabariigi pealinn (1920 –1939) ja tähtsaim Leedu linn. Tänu arenevale majandusele pealinna püüti muuta modernseks Euroopa linnaks. Leedu arhitektid alustasid projekteerimist ja majade ehitamist modernismi, saksa keeles „Bauhaus“ stiilis, mida Euroopas ja USA-s peeti avandardistlikuks. Kuni tänapäevani Kaunas on jäänud peaaegu et ainukeseks linnaks maailmas, kuhu oli ehitatud ja kus tänapäevani on säilininud väga palju selles stiilis ehitatuid hooneid. Igal siin tegutseval arhitektil oli  oma individuaalne loominguline stiil, mis erines erinevate modernismi variatsioonide poolest, milledes väljendusid ajaloolised elemendid, „rahvusliku stiili“ otsingud või lihtsalt katsed kohalikkudes tingimustes edasi anda põhilisi modernismi printsiipe.

KAUNASE INFORMATSIOONI JA TURISMIKESKUS BÜROO

Kaunase turismi- ja infokeskus – hea nõuandja, kuidas sisukalt kasutada vaba aega Kaunases! Siit saate informatsiooni populaarsetest külastamiskohtadest, muuseumitest, kultuuriüritustest, lõbustusasutustest, ekskursioonidest.

Tasuta linna juht (brošüür) ja Kaunase kaart.

Informatsioon parimatest majutamiskohtadest.

Kasulikud nõuanded ostu- ja söögikohtadest.

Laisvės al. 36, LT-44240 Kaunas
Tel. (+370 37) 323 436
Faks. (+370 37) 423 678
E-post  info@kaunastic.lt
www.kaunastic.lt

Informatsioonikeskuse punktid:

Kaunase Raekloda
Rotušės a. 15, Kaunas
Tel. (+370 37) 323 436

Rahvusvaheline Kaunase lennujaam (Karmėla asula)
Karmėlava, LT-54460, Kaunase rajoon
Tel. (+370 37) 323 436

Kaunase autobussijaam
Vytauto pr. 24, Kaunas
Tel. (+370 37) 322 222

Kaunase raudteejaam
M. K. Čiurlionio g. 16 (M. K. Čiurlionio t 16), Kaunas
Tel. (+370 37) 323 436

Hotell Park Inn by Radisson Kaunas
K. Donelaičio g. 27 (K. Donelaičio t  27), Kaunas
Tel. (+370 37) 323 436, (+370 37) 306 100

Tööaeg: 0 – 24.00 val.

AUTODE PARKIMISALAD NING ÜHISTRANSPORDI INFORMATSIOON

Autode parkimisalad – autode parkimisalad kesk - ja vanalinnas on tasulised, tööpäevadel kella 8st kuni kelle 18ni, välja arvatud Raekoja plats, kus tööpäevadel tuleb tasuda alates kella 11st kuni kella 21ni.

Kaunase kesklinna parkimisalad on jagatud neljaks maksutsooniks:  kollane tsoon – 4 Lt/ h,  punane tsoon – 3 Lt/ h, sinine tsoon – 2 Lt/h, roheline tsoon – 1 Lt/h.

Parkimise eest saab tasuda kohaliku maksukaardiga, metallrahadega, e-kaardiga ja SMS teadetega mobiiloperaatorite kaudu. Külaliste ja linnaelanike mugavuse tagamiseks lähiajal organiseeritakse tasumine ka pangakaartidega.

Tasuda saab ainult rahvusliku valuutaga – littidega.
www.parkavimaskaune.eu

Ühistranspordi informatsioon – Kaunase linn võib kiidelda oma suurepäraselt arenenud ühistranspordi infrastuktuuriga: autobusside, trollibusside ja maršruuttaksodega. 16 trollibussiliini ja 36 autobussiliini töötavad kella 4.30 kuni 22.30.

Kaunase ühistranspordi eest saab tasuda elektroonilise kontaktivaba KAARDIGA.  KAARDIL olevat summat saab täiendada ajalehekioskites erinevate summadega ja/või perioodiliselt 3, 7, 30 ja 92 päevate e-piletitega. Teie saate oma KAARTI valideerida spetsiaalselt tähistatud kohas transpordivahendis, mis on tähistatud ,,Kauno Viešasis Transportas“ KVT – Kaunase ühistransport. Transpordivahendisse sisenemisel peate tingimata valideerima oma kaardi.  Transpordivahendisse sisenemine ja valideerine toimub ainult esiukse kaudu juhi range kontrolli all. Sisenemisel valideerimisautomaat asub paremat kätt transpordivahendi esiukse läheduses juhile nähtavas kohas.

Kasulik informatsioon. Kui Teil puudub elektronKAART, mis on täiendatud e-piletiga, siis peate ostma ühekordse sõidupileti juhi käest. Ühekordne sõidupilet tuleb osta otsekohe transpordivahendisse sisenemisel. Juht ei saa anda Teile tagatisraha, sellepäast palume varuda täpne piletiraha (2 litti). Juhi käest ostetuid pileteid ei ole vaja komposteerida.

Reisijad tohivad transpordivahendisse siseneda ainult esiukse kaudu ja viivitamatult peavad valideerida oma KAARDI või ostma juhi käest ühekordse sõidupileti. Transpordivahendist väljumine toimub tagumiste ning keskmiste uste kaudu.

Ühistranspordi maršruute ja sõiduplaane saate vaadata veebilehelt www.kvt.lt. Oma küsimusi ja soove võite saata aadressil kvt@kaunas.lt.

E-piletite tüübid:

Sõit ühele poole.
Perioodilised (3, 7, 30 ning 92 päevased).

Lennujaama autobuss

Lennujaamast linna keskusse regulaarselt sõidab autobuss nr 29. Autobuss nr 29 ühendab Lennujaama Kaunase kesklinnaga. Juhul kui saabute hilise reisiga lennujaama, siis seal ootab Teid alati autobuss nr 29, mis viib Teid kesklinna. Lennujaama autobuss ootab alati viimase reisiga tulijaid.

Kaunase lennujaama ja kesklinna vahel kurseerivas autobussis nr 29 sõidu eest saab tasuda nii littides kui ka eurodes. Pileti hind: 2 litti või 1 euro.
www.kvt.lt

ÕPPIGE LEEDU KEELT

Leedu keel on Leedu Vabariigi riigikeel ja ametlik Euroopa Liidu keel. Seda valdavad suurem osa Leedu elanikkudest. Leedu keele tähestik koosneb 32st  suurtest ja väikestest ladina tähestiku tähtedest.

Viisakusväljendid

Tere päeva (mitteformaalselt)labas
Tere päeva (formaalselt)laba diena
Nägemiseni (mitteformaalselt)iki
Nägemiseni (formaalselt)viso gero
Palun prašau
Tänan ačiū
Jah taip
Ei ne
Vabandust atsiprašau
Terviseks į sveikatą
Meeldiv Teiega tutvuda – malonu susipažinti

Praktilised väljendid

Vanalinn senamiestis
Kas valdate inglise keelt?Ar kalbate angliškai?
Ma ei saa arunesuprantu
Kui palju (maksab)?Kiek (kainuoja)?
Mis on Teie nimi?Kuo Jus vardu?
Kus kohas on...?Kur yra...?
Kas saaksite mind aidata? Ar galėtumėte man padėti?
Tee arbata
Kohv kava
Õlu alus
Kauplus parduotuvė

NÕUANDED

Hädaabitelefon – õnnetusjuhtumite korral või kui on vaja politsei, meditsiinilist või tuletõrjujate abi, siis helistage telefonil 112. Helistades sellele numbrile kas mobiil - või statsionaarselt lauatelefonilt, täiendavat koodi ei ole vaja valida.

Pagasihoidla. Kaunase raudteejaamas on pagasihoidla, mis asub maa-aluses käigus. Pagasihoidla töötab 24 tundi ööpäevas.

Raha ja pangad. Leedu rahvuslik rahaühik on litt (LTL). 1 euro (EUR) = 3,4528 litti. Littide paberrahade nominaalväärtused on 10, 20, 50, 100, 200 ja 500 litti. Metallrahade nominaalväärtused on 1, 2 ja 5 litti ning sentide nominaalväärtused on 1, 2, 5, 10, 20 ja 50 senti.

Suitsetamine avalikkudes kohtades. Kohvikutes, restoranides ja avalikkudes ruumides on keelatud suitsetada.

Jookide tarvitamine avalikkudes kohtades – alkohoolsete jookide tarvitamine on keelatud kõikides avalikkudes kohtades (tänavatel, parkides, ühistranspordis). Alkohoolseid jooke tohib tarvitada baarides, kohvikutes ja restoranides. Alkohoolsete jookide müük on keelatud kella 22st õhtul kuni kella 8ni hommikul, välja arvatud baarid, kohvikud, restoranid.

Jootraha – jootraha jätmine ei ole kohustuslik. Kuid sellest hoolimata meeldiva teenindamise eest võib jätta kuni 10 % arvest.

MAITSKE SEDA!

Must leib – leedu pagarite uhkus, mis on Leedus väga hinnatud,  teda on isegi peetud ,,pühaks“. Juba ennemuistsetest aegadest musta leiba seostatakse maagia ja ebausuga.

Õlu – leedu õlu,  tänu tema erilisele maitsele, on hinnatud mitte ainult Leedus, vaid ka teistes riikides. Kaunases töötavad 2 õllevabrikut –,,Kauno alus“ ehk „Kaunase õlu” ja ,,Volf Engelman“.  Nende mõlema õlut soovitame proovida.

Külm borš (Šaltibarščiai) – Leedu traditsiooniline külm roosakas peedisupp, mida serveeritakse koos keedetud soojade kartulitega. Eriti populaarne on ta suvel.

Tsepeliinid  – alates XIX saj Leedus hakkas levima riivitud ja/või peeneks tambitud keedetud kartulitest roog, mida mõnikord kutsutakse ,,didžkukuliai“ ehk „suurteks klimpideks”, kas  liha, kohupiima või muu täidisega. See on üks leedu köögi traditsioonilisi toite.

Šakotis ehk „Okslik puu” – XX saj hakati Leedu kloostrites küpsetama kõrgeid, välimuselt okslikku kuuske meenutavaid, seest tühju kondiitritooteid, mis muutusid Leedus väga populaarseteks. Suurepärane dessert!

VÕTKE KOJU KAASA!

Stumbrase tooted. Stumbrase (eesti k „Piisoni”) nime kandev ettevõte on kangete alkohoolsete jookide populaarne tootja Leedus. Stumbrase tooteid saab osta Stumbrase muuseumi juures töötavast kauplusest, samuti spetsialiseeritud kauplustest ja kaubanduskeskustest. Tuletame meelde, et alkoholi tarvitades riskite oma tervisega, perekonna ja ühiskonna heaoluga.

,,Volfas Engelman“ tooted – see õllevabrik on üks kõige modernsematest õllevabrikutest Leedus, kus valmistatakse õlut, siidrit ja kalja. Tema tooted on müügil kaubanduskeskustes.

„Kaunase õllevabriku” tooted – ainuke suurettevõte, kus õlut fermenditakse avatud viisil. Kaunase õllevabrikus pruulitakse 13 õllesorti. Tema tooted on müügil kaubanduskeskustes.

Must leib – eriline leedulaste uhkus, mis leedu külades kuni XX saj oli põhiliseks toiduaineks. Traditsioonilist leedu musta leiba valmistatakse mitut erinevat sorti: rukkileib, nisuleib, nisurukkileib.

Merevaik – „Leedu kuld“. Merevaigust valmistatakse unikaalseid ehteid, ebatavalisi kunstitooteid, merevaik paistab silma oma stimuleerivate ja tervist tugevdavate omaduste poolest. Juba ammustest aegadest merevaiku kasutati mitte ainult ehete valmistamiseks, vaid ka haiguste ravimiseks. Leedulaste esivanemad kaitsesid end merevaigust amulettidega kurjade vaimude eest. Populaarsust kogub merevaigu teraapia – temast valmistatakse tõmmiseid, preparaate, mis sisaldavad merevaigu hapet, õli ja pulbrit, valmistatakse merevaigu raviteed.

Lina – kutsutakse ka ,,Põhjamaade siidiks“. Paljude sajandite jooksul leedulased kogusid lina kasvatamise ja töötlemise traditsioone, mis on tunnustatud ka teistes riikides. Soovitame Teil osta kvaliteetseid linaseid tekstiilitooteid spetsialiseeritud kauplustest.

Puit  – Kaunases on võimalik osta unikaalseid käsitsi valmistatuid puidust esemeid, millede valik on tõeliselt väga suur: alates majapidamistarvetest kuni eheteni.

MUUSEUMID

1. Kaunase maaligalerii

K. Donelaičio g. 16 (K. Donelaičio tn 16), Kaunas
II – VII 11.00–17.00
Tel. (+370 37) 221 779

2. Keraamikamuuseum

Rotušės a. 15 (Rotušės väljak 15), Kaunas
II – VII 11.00 – 17.00
Tel. (+370 37) 203 572

3. A. Žmuidzinavičiuse loomingu ja kunstikogude muuseum

V. Putvinskio g. 64 (V. Putvinskio tn 64), Kaunas
II – VII 11.00 –17.00
Tel. (+370 37) 221 587

4. Kaunase T. Ivanauskase nimeline zooloogiamuuseum

Laisvės alėja 106 (Laisvės allee 106), Kaunas
II – VII 11.00 –19.00
Tel. (+370 37) 229 675

5. Leedu haridusajaloo muuseum

Vytauto pr. 52 (Vytauto pr 52), Kaunas
I–IV 10.00–17.00;V 10.00–15.45
Tel. (+370 37) 206 210

6. Leedu lennundusmuuseum

Veiverių g. 132 (Veiverių tn 132), Kaunas
I – VI  9.00 –17.00
Tel. (+370 37) 295 547

7. Maironise nimeline kirjandusmuuseum

Rotušės a. 13 (Rotušės väljak 13), Kaunas
II – VI 9.00 –17.00
Tel. (+370 37) 207 477

8. M. ja K. Petrauskaste nimeline muusikamuuseum

K. Petrausko g. 31 (K. Petrausko tn 31), Kaunas
II – V 9.00 –16.00
Tel. (+370 37) 733 371

9. Povilas Stulgise nimeline rahvamuusikainstrumentide muuseum

L. Zamenhofo g. 12 (L. Zamenhofo tn 12), Kaunas
II – V 9.00 –17.00; VI  9.00 –16.00
Tel. (+370 37) 206 820

10. Kaunase peapiiskopkonna muuseum

M. Valančiaus g. 6 (M. Valančiaus tn 6), Kaunas
II – V 10.00 – 17.00; VI 10.00 – 16.00
Tel. (+370 37) 322 584

11. Leedu meditsiini ja farmaatsia muuseum

Rotušės a. 28 (Rotušės väljak 28), Kaunas
II – VI 10.00 –17.00
Tel. (+370 37) 201 569

12. Leedu spordimuuseum

Muziejaus g. 7 (Muziejaus tn 7), Kaunas
II – VI 10.00 –17.00
Iga kuu viimasel neljapäeval muuseum ei tööta
Tel. (+370 37) 220 691

13. Sidemuuseum

Rotušės a. 19 (Rotušės väljak  19)
III – VII 10.00 –18.00
Tel. (+370 37)424 920

14. Kalliskivide (Gemoloogia) muuseum

L. Zamenhofo / Kurpių g. 13 (L. Zamenhofo/Kurpių tn 13), Kaunas
I – V 10.00 –18.00;  VI 10.00 –16.00
Tel. (+370 37)227 780

15. Anatoomia Instituudi muuseum

A. Mickevičiaus g. 9 (A. Mickevičiaus tn 9), Kaunas
Ekskursioone organiseeritakse eelneva kokkuleppe kohaselt gruppidele.
Tel. (+370 37) 327 283/ (+370) 652 98867

16. Muuseum vaegnägijatele

Nepriklausomybės a. 14 (Nepriklausomybės väljak 14), Kaunas
Šv. Mykolo Arkangelo kiriku kelder 
Ekskursioone organiseeritakse eelneva kokkuleppe kohaselt gruppidele.
Tel. (+370 37) 226 676

PIDUTSEGE SIIN!

Rahvusvaheline džässifestival ,,Kaunas Jazz“ (aprill) www.kaunasjazz.lt
Rahvusvaheline folkloorifestival ,,Atataria lamzdžiai“ (mai) www.ktkc.lt
Kaunase Hansapäevad (mai) www.tautosnamai.lt
Rahvusvaheline sporditantsude konkurss ,,Gintarinė pora“ ehk „Merevaigust paar”, (mai) www.tautosnamai.lt
Rahvusvaheline fotograafiafestival ,,Kaunas Photo“ (aprill- juuni, september)
www.kaunasphoto.info
Rahvusvaheline baikerite festival ,,Bike show“ (juuni) www.bikeshow.lt
Laulupidu (juuni) www.tautosnamai.lt
Pažaislise muusikafestival (juuni-september) www.pazaislis.lt
Rahvusvaheline festival ,,Operetė Kauno pilyje“ ehk „Operett Kaunase lossis" (juuli) www.operetta.lt
Rahvusvaheline modernse ja traditsioonilise folkloori festival ,,Suklegos“ (september) www.suklegos.lt
Rahvusvaheline festival ,,Musica sacra“ (september-oktoober) www.krmc.lt
Rahvusvaheline Kaunase kinofestival (september-oktoober) www.kinofestivalis.lt
Rahvusvaheline tantsufestival ,,Aura“ (september-oktoober) www.dancefestival.lt
Kaunase biennaale (september-detsember) www.bienale.lt
Jõulukuuse süütamise püha ja jõululinnake (november-veebruar) www.tautosnamai.lt