Kowno (po polsku)

Witamy! – Życzymy niezapomnianych wrażeń w jedynym na Litwie mieście Hanzy. Zwiedź perłę Baroku – klasztor w Pożajściu i zaczerpnij wiedzy w muzeach Tymczasowej Stolicy. Wypróbuj wyjątkowy środek transportu – funikular i z zielonych wzgórz oraz szczytów dachów kościołów podziwiaj zapierające dech w piersiach widoki. Szukaj tajemnic w starych więzieniach. Poznaj żywe miasto na przytulnych uliczkach Starego Miasta i na jednym z najdłuższych w Europie deptaku – alei Wolności (Laisvės alėja).

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

1. Zamek w Kownie (Pilies g. 17 (ul. Pilies 17)) – Najstarszy murowany zamek na Litwie, po raz pierwszy wspomniany w źródłach pisemnych już w 1361 r., gdzie, według legend, w tajemniczy sposób zapadło się pod ziemię wojsko królowej Bony Sforzy. W XVI w. w zamku mieściło się więzienie. Dusze więźniów jak dotąd nie zaznały spokoju i straszą nocami w kowieńskim zamku.

2. Park Santaka (Papilio g. (ul. Papilio)) – nazywany sercem Kowna. Spacerując tutaj można zobaczyć jak łączą się wody Niemna i Wilii. W parku Santaka jest wiele miejsc do zwiedzenia: ołtarz, na którym sprawowano obrzędy pogańskie, górka Papieska, gdzie w 1993 r. Mszę Św. sprawował papież Jan Paweł II, pomnik Jana Pawła II, kościół Św. Jerzego z zespołem klasztoru Bernardynów, zamek w Kownie.

3. Kościół Św. Jerzego Męczennika (Papilio g. 7 (ul. Papilio 7)) – czynny od 1503 r., zalicza się do grona pierwszych kościołów na kowieńskiej starówce, przeznaczony dla zamieszkałych w mieście braci bernardynów. W wystroju kościoła przeważają pozostałości stylu gotyckiego przeplatające się z elementami barokowymi. W południowej części kościoła znajduje się czynny klasztor. Obok działa dom gościnny ,,Domus Pacis”.

4. Ratusz w Kownie (Rotušės a. 15 (pl. Rotušės 15)) – zwany także ,,Białym łabędziem” zaczęto budować w 1542 r. W architekturze Ratusza dominują elementy aż 3 stylów – gotyku, baroku i wczesnego klasycyzmu. W różnych wiekach przeznaczenie Ratusza różniło się: odbywały się tutaj główne targi miejskie, jarmarki, sądy, pod posadzką budynku Ratusza działało 9 pieców do wytapiania wosku, mieściło się tu więzienie, magazyny towarów. Obecnie w Ratuszu odbywają się ceremonie zawarcia małżeństwa, oficjalne imprezy.

5. Bazylika archikatedralna Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kownie (Vilniaus g. 1 (ul. Vilniaus 1)) – została ufundowana z inicjatywy księcia Witolda Wielkiego około 1413 r. Był to jeden z pierwszych i najstarszych murowanych budynków w Kownie. W architekturze bazyliki archikatedralnej w Kownie dominują gotyk i renesans, zaś w wystroju wnętrz najbardziej wyraźna jest warstwa barokowa z dopełnieniami historystycznymi (neogotyk, neobarok) i XX–XXI-wiecznymi.

6. Muzeum Miejskie w Kownie (M. Valančiaus g. 6 (ul. M. Valančiaus 6)) – W Muzeum wystawiono zbiory działów historii miasta, nauki i przemysłu, kultury i sztuki, dźwięku i obrazu oraz działu archeologii. Muzeum Miejskie mieści się w budynku klasycystycznym, który pod względem tworzenia duchowej kultury i państwowości narodu charakteryzuje się szczególną wartością historyczną.

7. Kościół Św. Franciszka Ksawerego (Jezuitów) w Kownie (Rotušės a. 9 (pl. Rotušės 9)) – kościół w stylu późnego baroku, na planie prostokąta, z dwiema wieżami. Jego budowę rozpoczęto w 1666 r., ukończono – w 1720. Na tarasie klasztoru Jezuitów czynny jest punkt widokowy, z którego roztacza się piękno placu Ratuszowego i panoramy Starego Miasta.

8. Dom Perkuna (Aleksoto g. 6 (ul. Aleksoto 6)) – uważany za jedyną siedzibę handlową na Litwie, należącą do kupców hanzeatyckich. Jest to stary, oryginalny pomnik architektury gotyckiej, zbudowany w II poł. XV w. Opowiada się legendę o wajdelotkach, które paliły tutaj wieczny ogień, i figurce boga Perkuna, znalezionej w ścianie budynku. Sądzi się, że imię Perkuna nadano pragnąc uczcić tradycje dawnej wiary Litwinów – pogaństwa.

9. Kościół Wniebowzięcia Najśw. Marii Panny w Kownie (inaczej kościół Witolda Wielkiego) (Aleksoto g. 3. (ul. Aleksoto 3.)) – najstarszy kościół w Kownie, wzniesiony około 1400 r., jedyny na Litwie kościół w stylu gotyckim, zbudowany na planie krzyża. Zdaniem historyków, wielki książę litewski Witold w bitwie z Tatarami nad Worsklą został pobity i o mało nie utonął w rzece. Wdzięczny za ratunek Witold ślubował Pannie Marii, że zbuduje kościół na brzegu rzeki.

10. Most Witolda Wielkiego – inaczej zwany także „najdłuższym mostem na świecie”. Aby przejść mostem z jednego brzegu Niemna na drugi, potrzeba było aż 13 dni. Otóż Kowno należało do Imperium Rosyjskiego, zaś Aleksota do 1807 r. – do Królestwa Prus, dlatego po różnych stronach rzeki obowiązywały różne kalendarze, między którymi istniała różnica w 13 dni.

11. Funikular i taras widokowy w Aleksocie (Amerikos Lietuvių g. 6 (ul. Amerikos Lietuvių 6)). Funikular jest uważany za jeden z najstarszych podnośników w Europie, działa od 1935 r. Aleksockim funikularem można wjechać na taras widokowy, z którego otwiera się przepiękna panorama kowieńskiej starówki.

12. Historyczny Pałac Prezydencki w Kownie (Vilniaus g. 33 (ul. Vilniaus 33)) – gdy Kowno zostało Tymczasową Stolicą (1919–1939), całe życie polityczne, ekonomiczne i kulturowe przeniosło się tutaj. W Pałacu Prezydenckim pracowali i mieszkali wszyscy trzej ówcześni prezydenci Republiki Litewskiej: Antanas Smetona, Aleksandras Stulginskis i Kazys Grinius. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego można ujrzeć posągi prezydentów Republiki Litewskiej, którzy tu pracowali. Obecnie w Pałacu mieści się muzeum.

13. Kościół Św. Gertrudy w Kownie (Laisvės al. 101A (al. Laisvės 101A)) – Zbudowany w II połowie XV w. – jeden spośród najbardziej wyróżniających się gotyckich pomników na Litwie. Największą wartość sakralną w kościele Św. Gertrudy posiada krzyż z figurą Ukrzyżowanego, z dawna łaskami słynący. W położonej obok kościoła Świątyni Świec ofiarodawcy mogą zapalić świece, które płoną przez 7 dni, w ciągu których modli się inny pomocnik w modlitwie.

14. Aleja Wolności (al. Laisvės) – Odwiedzając Kowno koniecznie należy przejść się najważniejszą ulicą Kowna, położoną w Nowym Mieście, która jest jednym z najdłuższych deptaków w Europie. Długość ulicy wynosi prawie 1,7 km, a jej układ dokładnie wskazuje kierunek wschód-zachód. Spacerując Aleją Wolności w Kownie można ujrzeć pomnik Witolda Wielkiego, figurę pioniera estrady (szlagierów) Międzywojennej Litwy – Danieliusa Dolskisa, stojącą w pobliżu fontanny. Przy Aleji Wolności jest mnóstwo kawiarni, barów, restauracji, przytulnych sklepików. Jest to ulubione miejsce spacerów i spotkań.

15. Państwowa Filharmonia w Kownie (L. Sapiegos g. 5 (ul. L. Sapiegos 5)) – pałac wzniesiono w 1928 r. Autorem projektu jest architekt E. Frykas. Gmach pałacu ma 3 piętra, jest zbudowany w stylu neoklasycyzmu z elementami Art Deco. W filharmonii krzewi się i tworzy kulturę i tradycje narodowej zawodowej sztuki muzycznej, wykonuje się utwory klasyczne oraz dzieła kompozytorów zagranicznych, w sposób twórczy są przekazywane wartości światowej kultury muzycznej.

16. Kowieński Państwowy Teatr Muzyczny (Laisvės al. 91 (al. Laisvės 91)) – W pałacu teatralnym zrodziła się i istniała przez cały okres niepodległej międzywojennej Litwy profesjonalana sztuka litewskiego teatru – dramat, opera, balet. W teatrze w 1948 r. pokazano pierwszy wieczór baletu, zaś w 1951 r. – pierwszą operę. Opodal Teatru Muzycznego leży Ogród Miejski, który zdobią popiersia litewskich kompozytorów, działaczy sztuki i artystów.

17. Narodowy Teatr Dramatyczny w Kownie (Laisvės al. 71 (al. Laisvės 71)) – pierwszy zawodowy stacjonarny teatr dramatyczny na Litwie. W latach 1920–1922 nosił nazwę ,,Dramos vaidykla”. Budynek teatru stał się na Litwie jednym z najjaskrawszych przykładów architektury realizmu socjalistycznego XX w.. Reprezentuje go monumentalna i teatralnie dekoracyjna fasada. W kowieńskim Teatrze znajduje się 6 różnych przestrzeni twórczych.

18. Gmach Banku Litwy (Maironio g. 25 (ul. Maironio 25)) – zaprojektowany w 1924 r.  przez profesora architektury M. Songailę. Przeznaczenie budynku Banku Litwy nie zmieniło się od momentu budowy do dnia dzisiejszego, w budynku cały czas mieściły się banki. W gmachu działa Muzeum Pieniądza, którego zbiory zawierają eksponaty dotyczące bankowości i historii pieniądza.

19. Muzeum Diabłów (V. Putvinskio g. 64 (ul. V. Putvinskio 64)) – w Kownie znajduje się jedyne w świecie Muzeum Diabłów. Znajduje się tu licząca ponad 3000 sztuk kolekcja diabłów. Eksponaty muzealne przybyły tutaj z Armenii, Jakucji, Meksyku, Kuby, Ukrainy, Japonii i innych państw.

20. Narodowe Muzeum Sztuki Mikołaja Konstantego Czurlanisa (V. Putvinskio g. 55 (ul. V. Putvinskio 55)) – M. K. Czurlanis – światowej sławy litewski malarz i kompozytor. Jego okres twórczy trwał niewiele ponad dziesięć lat, jednak w tym czasie zdążył stworzyć ponad 400 utworów muzycznych i namalować ponad 300 obrazów. W twórczości M. K. Czurlanisa przeplatają się artystyczne idee neoromantyzmu, symbolizmu i Art Nouveau. W muzeum można obejrzeć najsłynniejsze płótna artysty, posłuchać jego muzyki.

21. Ogródek Muzeum Wojskowego im. Witolda Wielkiego (K. Donelaičio g. 64 (ul. K. Donelaičio 64)) – w 1919 r. rozpoczęto tworzenie muzeum i ogródka mającego uczcić poległych w walce o niepodległość Litwy. W ogródku tym stoi pomnik „Wolności”, tutaj także znajduje się słynna figura Bernardassa Bučasa ,,Siewca”, która w nocy sieje gwiazdy, przy grobie Nieznanego Żołnierza płonie Wieczny Ogień, można usłyszeć koncert carillonu z 35 dzwonów rozbrzmiewającego z wieży muzeum, podziwiać drewniane krzyże upamiętniające poległych za niepodległość Litwy (wytwarzanie krzyży – Kryždirbystė – gałąź litewskiej sztuki ludowej, ktorą w 2001 roku wpisano na Listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO).

22. Funikular na Zielonej Górze (Aušros g. 6 (ul. Aušros 6)) – to krótka kolejka linowa urządzona na stromym stoku wzgórza w dzielnicy Zielona Góra. Funikular działa od 1931 r., mieści 36 pasażerów, porusza się z prędkością 2 m/s, zaś podróż trwa 1 min 38 s. Zielonogórskim funikularem z centrum miasta można wznieść się ku pamiątkowemu kościołowi Zmartwychwstania Pańskiego.

23. Pamiątkowy kościół Zmartwywstanai Pańskiego (Žemaičių g. 31B (ul. Žemaičių 31B)) – po odzyskaniu przez Litwę niepodległosci w 1922 r. powstał pomysł wybudować w Kownie, ówczesnej tymczasowej stolicy, kościół jako wotum dziękczynne Bogu za odzyskaną wolność. Ponad imponującej wielkości kościołem Zmartwychwstania Pańskiego urządzono taras, z którego otwiera się panorama Kowna.

24. Galeria Sztuki Mykolasa Žilinskasa (Nepriklausomybės a. 12 (pl. Nepriklausomybės 12)) – w galerii przechowuje się kolekcję dzieł sztuki podarowaną Kownu przez Mykolasa Žilinskasa: sztukę Starożytnego Egiptu, XVII–XX-wieczną użytkowo-dekoracyjną sztukę europejską, XVII–XVIII-wieczne malarstwo włoskie, malarstwo Europy Zachodniej z drugiej połowy XIX w. – XX w., malarstwo i rzeźbę krajów bałtyckich w pierwszej połowy XX w. W dziedzińcu galerii stoi słynny pomnik autorstwa P. Mazūrasa z 1986 r. ,,Człowiek”, przedstawiający nagiego człowieka. W ramach zabawnych akcji ,,Człowieka”  się ubiera, zwłaszcza w zimie, aby nie zmarzł.

25. Kościół Św. Michała Archanioła (Garnizonowy) w Kownie, zwany Soborem (Nepriklausomybės a. 14 (pl. Nepriklausomybės 14)) – prawosławny sobór w 1895 r. na zamówienie cara Rosji Aleksandra III budowano jako budowlę reprezentacyjną twierdzy, odzwierciedlającą rozkosz i oficjalność. W 1991 r. kościół Św. Michała Archanioła zwrócono kurii Archidiecezji Kowieńskiej. W podziemiach kościoła mieści się muzeum dla niewidomych.

26. Dom Sugihary (Vaižganto g. 30 (ul. Vaižganto 30)) – został założony w 1999 r. staraniem intelektualistów i przedsiębiorców Litwy i Belgii, dążąc do uwiecznienia pamięci japońskiego dyplomaty Chiune Sugihary. W budynku tym w latach 1939–1940 r. znajdował się konsulat Japonii. Chiune Sugihara zasłynął z tego, że w czasie II wojny światowej uratował życie około 10 000 litewskich, polskich i niemieckich Żydów – wydawał ,,wizy życia” do Japonii nie mając na to oficjalnego poparcia  japońskiego rządu.

27. Dąbrowa (ul. Sporto) – to największa w całej Europie dąbrowa położona na terenie miasta, jej powierzchnia wynosi 84,42 ha. Na terytorium dąbrowy można zobaczyć rzeźbę „Żubra”, pospacerować doliną poety Adama Mickiewicza, podziwiać pomnik upamiętniający lot legendarnych litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girėnasa, odwiedzić ,,Dolinę pieśni”. Dąbrowa jest ulubionym miejscem spacerów i sportu.

28. Muzeum Stumbras (K. Būgos g. 7 (ul. K. Būgos 7)) – unikalna możliwość zapoznania się z litewską historią odkrycia i rozwoju produkcji alkoholu, subtelnościami i zasadami degustacji. Przedstawia się tutaj aparaty stosowane w procesie produkcji, etykety i tarę, a także współczesny proces produkcji i rozlewu napojów Stumbras.

29. Ogród botaniczny (Ž. E. Žilibero g. 6 (ul. Ž. E. Žilibero 6)) – w zbiorach botanicznych założonego w 1923 r. ogrodu znajdują się rośliny 7300 taksonów. Ekspozycje roślin, największe oranżerie na Litwie, niepowtarzalnie piękny dojrzały park ze stawami i romantycznymi mostkami, historyczne środowisko dworu w Górnej Fredzie tworzą doskonałą przestrzeń wypoczynkową.

30. Forty kowieńskie (adres IX fortu: Žemaičių pl. 73, adres VII fortu: Archyvo g. 61) – w przeddzień I wojny światowej Kowno było otoczone dziewięcioma fortami, znajdującymi się pomiędzy nimi bateriami i innymi umocnieniami obronnymi. Twierdza w Kownie ukazuje ówczesne rozwiązania inżynieryjne oraz możliwości budownictwa. VII i IX forty są przystosowane do zwiedzania, działa tu muzeum przedstawiające historię fortyfikacji.

31. Kościół i zespół klasztorny w Pożajściu (T. Masiulio g. 31 (ul. T. Masiulio 31)) – inaczej zwany Perłą Baroku, jest jednym z najwspanialszych dzieł architektury dojrzałego baroku w Europie Północno-Wschodniej. W budynkach zespołu klasztornego zachowało się około 140 fresków różnej wielkości. W klasztorze można ujrzeć słynny obraz Matki Pięknej Miłości, który papież Aleksander VII w 1661 r. podarował fundatorowi kościoła w Pożajściu Krzysztofowi Zygmuntowi Pacowi. W Klasztorze w Pożajściu działa muzeum, a obok mieści się unikalny Kompleks Zdrowotny Monte Pacis, gdzie można skosztować historycznych potraw klasztornych we współczesnej interpretacji.

Jeździj rowerem!

Kowno często jest nazywane miastem litewskich rowerzystów, ponieważ jest tutaj wiele tras rowerowych, przeznaczonych do jazdy najbardziej malowniczymi szlakami Kowna. Więcej informacji o wynajmie rowerów, najpopularniejszych trasach i szlakach rowerowych, znajdziesz w Kowieńskim Centrum Informacji Turystycznej pod adresem Laisvės al. 36 (al. Laisvės 36), tel. (+ 370 37) 323 436, www.kaunastic.lt

Wskocz! Wyskocz! (Hop on Hop off)

Unikalna możliwość zwiedzenia wyjątkowych zakątków Kowna otwartym autobusem-kabrioletem z audioprzewodnikiem. Za pośrednictwem audioprzewodnika Kowno jest przedstawiane w 8 językach. Bardziej szczegółowe informacje: Tel.: (+370 5) 261 5558, (+370) 699 54064, adres witryny internetowej: www.kaunascitytour.com

Wycieczki statkiem!

Kowno leży u zbiegu największych rzek w kraju  – Niemna i Wilii. W Kownie znajduje się też największy na Litwie sztuczny zbiornik wodny – Morze Kowieńskie, otoczone przepięknym krajobrazem. Dlatego jest to doskonałe miejsce na wodne rozrywki. Wiele niezapomnianych przygód i treściwie spędzony czas gwarantowane.  Do spotkania na pokładzie!

Więcej informacji o wycieczkach statkiem i innych rozrywkach wodnych znajdziesz w Kowieńskim Centrum Informacji Turystycznej pod adresem Laisvės al. 36 (al. Laisvės 36),  tel. (+ 370 37) 323 436, www.kaunastic.lt

Architektura. Modernizm

Idee modernizmu, które po pierwszej wojnie światowej szybko rozpowszechniły się w większej części zachodniego świata, wkrótce przedostały się także na Litwę. W 1920 r., gdy Wilno okupowała Polska, Kowno stało się stolicą niepodległej Republiki Litewskiej (1920 –1939) i najważniejszym litewskim miastem. Wraz ze wzrostem ekonomicznym dążono uczynić ze stolicy nowoczesne europejskie miasto. Litewscy architekci zaczęli projektować i budować domy w stylu modernizmu, z niemiecka nazywanego „Bauhaus”, który w ówczesnej Europie i Stanach Zjednoczonych był stylem awangardowym. Dotychczas Kowno pozostaje bodajże jedynym miastem na świecie, gdzie zbudowano i przerwało do dzisiaj tak wiele budynków w tym stylu. Każdy architekt, który tutaj tworzył, posiadał swój styl, charakteryzujący się różnymi nowoczesnymi wariacjami, w których przejawiały się elementy historyczne, poszukiwania „stylu narodowego”, czy zwykłe próby przekazania zasad modernizmu w lokalnych warunkach.

KOWIEŃSKIE CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

Kowieńskie Centrum Informacji Turystycznej – doskonały doradca w kwestii treściwego spędzenia czasu w Kownie! Informacje o najpopularniejszych atrakcjach turystycznych, muzeach, imprezach kulturalnych, rozrywkach, wycieczkach.

Bezpłatny przewodnik po mieście (broszura) i plan Kowna.

Informacje o najbardziej odpowiednich miejscach zakwaterowania.

Pożyteczne porady gdzie zrobić zakupy lub coś zjeść.

Laisvės al. 36 (al. Laisvės 36), LT-44240 Kowno
Tel.: (+370 37) 323 436
Faks: (+370 37) 423 678
Poczta el.: info@kaunastic.lt, www.kaunastic.lt

Punkty Centra Informacji Turystycznej w Kownie:

W kowieńskim Ratuszu
Rotušės a. 15 (pl. Rotušės 15), Kowno
Tel.: (+370 37) 323 436

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Kownie (w Kormiałowie)
Karmėlava, LT-54460, rej. kowieński
Tel.: (+370 37) 323 436

Na Dworcu Autobusowym w Kownie
Vytauto pr. 24 (al. Vytauto 24), Kowno
Tel.: (+370 37) 322 222

Na Dworcu Kolejowym w Kownie
M. K. Čiurlionio g. 16 (ul. M. K. Čiurlionio 16), Kowno
Tel.: (+370 37) 323 436

W hotelu Park Inn by Radisson Kaunas
K. Donelaičio g. 27 (ul. K. Donelaičio 27), Kowno
Tel.: (+370 37) 323 436, (+370 37) 306 100

Godziny pracy: 0 – 24.00

INFORMACJE O PARKOWANIE I TRANSPORCIE PUBLICZNYM

Parkowanie samochodów

Parkowanie samochodów w Centrum i na Starym Mieście jest płatne w dni powszednie od godz. 8 do godz 18, z wyjątkiem placu Ratuszowego, gdzie opłata jest pobierana w dni robocze od godz. 11 do godz. 21.

Centrum Kowna jest podzielone na 4 strefy płatnicze: strefa żółta – 4 Lt/godz., strefa czerwona – 3 Lt/godz., strefa niebieska – 2 Lt/godz., strefa zielona – 1 Lt/godz.

Rozliczyć się za zaparkowanie samochodu w centrum miasta można kartą płatniczą, monetami, e-kartą, wiadomością SMS za pośrednictwem operatora telefonii komórkowej. Ku wygodzie gości i mieszkańców miasta już wkrótce będzie można rozliczyć się także kartą bankową.

Opłaty są przyjmowane tylko w walucie narodowej – litach. www.parkavimaskaune.eu

Informacje o transporcie publicznym

Kowno może być dumne z doskonale rozwiniętej infrastruktury transportu miejskiego: autobusów, trolejbusów i taksówek zbiorowych. Istnieje 16 linni trolejbusowych i 36 linii autobusowych – transport kursuje w godz. 4.30–22.30.

Rozliczenia się w Kowieńskim Transporcie Publicznym odbywają się w systemie elektronicznych bezkontaktowych KART biletowych. KARTĘ można doładować różnymi kwotami pieniężnymi w e-portfelu i/lub okresowo e-biletami określonego rodzaju (na 3, 7, 30 i 92 dni). KARTY można użyć w miejscach oznaczonych specjalnym znakiem ,,Kauno Viešasis Transportas” KVT. Po wejściu do pojazdu należy skasować kartę.

Informacje użyteczne: jeśli nie posiadasz e-karty z doładowanym e-biletem, jednorazowy bilet możesz kupić u kierowcy. Bilet u kierowcy należy kupić niezwłocznie po wejściu do środka transportu. Pamiętaj o tym, że ze względów bezpieczeństwa kierowca nie posiada przy sobie pieniędzy, dlatego bądź gotów zapłacić dokładną cenę biletu bez reszty (2 Lt). Biletów kupionych u kierowcy nie trzeba kasować w kasowniku.

Pasażer powinien wsiadać do autobusu przez przednie drzwi i skasować e-bilet lub po wejściu do autobusu kupić bilet jednorazowy u kierowcy. Jeśli istnieje taka możliwość, wysiadać należy przez tylne/środkowe drzwi.

Sprawdzić trasy i rozkłady jazdy KTP można na stronie www.kvt.lt, wnioski lub zapytania można przesłać pocztą elektroniczną na adres: kvt@kaunas.lt.

Prodzaje e-biletów:

Podróż w jedną stronę.
Okresowy (3, 7, 30, lub 92 dni).

Autobus portu lotniczego

Autobus Nr 29 regularnie odjeżdża z terminalu portu lotniczego do centrum. Autobus Nr 29 łączy Port Lotniczy w Kownie z miastem. Jeśli przylecisz do Kowna późnym lotem, będzie na Ciebie czekał autobus Nr 29, który dowiezie Cię do Kowna. Codziennie autobus z lotniska do Kowna odjeżdża dopiero jak przyleci ostatni samolot.

W autobusach linii Nr 29, łączącej Port Lotniczy w Kownie z miastem, pasażerowie mogą zapłacić Litami lub Euro. Cena biletu jednorazowego: 2 Lity lub 1 Euro. www.kvt.lt

ZROZUMIEĆ PO LITEWSKU

Język litewski jest językiem urzędowym na Litwie i oficjalnym językiem Unii Europejskiej. W tym języku mówi większość mieszkańców Litwy. Alfabet litewski składa się z 32 wielkich i małych liter alfabetu łacińskiego.

Zwroty grzecznościowe

Dzień dobry (nieformalne)labas
Dzień dobry (formalne)laba diena
Do widzenia (nieformalne)iki
Do widzenia (formalne) viso gero
Proszę prašau
Dziękuję ačiū
Tak taip
Nie ne
Przepraszam atsiprašau
Na zdrowieį sveikatą
Miło Cię (Pana, Panią) poznać malonu susipažinti

Praktyczne

Stare miastosenamiestis
Czy mówi Pan (Pani) po angielsku? Ar kalbate angliškai?
Nie rozumiemnesuprantu
Ile (to kosztuje)?Kiek (kainuoja)?
Jak masz na imię?Koks tavo vardas?
Gdzie jest...?Kur yra...?
Czy może Pan (Pani) mi pomóc?Ar galėtumėte man padėti?
Herbata arbata
Kawa kava
Piwo alus
Sklep parduotuvė

PORADY

Telefon alarmowy – W przypadku nieszczęścia lub gdy potrzebna jest pomoc policji, medyków, straży pożarnej, dzwoń na numer 112. Dzwoniąc z telefonu komórkowego lub stacjonarnego dodatkowy kod nie jest potrzebny.

Przechowalnia bagaży – na Dworcu Kolejowym w Kownie w przejściu podziemnym mieści się Kasa Bagażowa. Zostawiony bagaż można odebrać 24 godziny na dobę.

Pieniądze i banki – Uznaną w kraju walutą jest Lit (LTL), 1 Euro (EUR) – to równowartość 3,4528 Lita. Nominały pieniężne – to banknoty o wartości 10, 20, 50, 100, 200 i 500 Litów oraz monety o nominale 1, 2 i 5 Litów. Istnieją także monety o wartości 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów.

Parter – Parter to na Litwie pierwsze piętro.

Palenie w miejscach publicznych – Palenie jest zabronione w kawiarniach, restauracjach, pomieszczeniach publicznych.

Picie w miejscach publicznych – Picie napojów alkoholowych jest zabronione w miejscach publicznych (na ulicach, w parkach, w transporcie publicznym). Delektować się napojami alkoholowymi można w barach, kawiarniach i restauracjach. Pamiętaj, że sprzedaż napojów alkoholowych jest zakazana w godzinach od 22:00 do 8:00 (z wyjątkiem barów, kawiarni, restauracji itp.).

Napiwki – Pozostawienie napiwku nie jest obowiązkowe. Jednak za miłą obsługę wypada zostawić około 10 % od sumy.

SPRÓBUJ TEGO!

Czarny chleb – duma litewskiej kuchni. Był wysoko ceniony i nawet nazywany „świętym”, z dawien dawna Litwini kojarzyli go z magią i przesądami.

Piwo – litewskie piwo ze względu na swój szczególny smak jest cenione nie tylko na Litwie, ale również w innych krajach. W Kownie istnieją 2 browary – ,,Kauno alus” i ,,Volfas Engelman” – polecamy spróbować ich produkcji.

Chłodnik – to różowa tradycyjna zimna zupa z botwiny, podawana z ugotowanymi ziemniakami. Szczególnie popularna w sezonie letnim.

Cepeliny – rozpowszechniona na Litwie od XIX w. potrawa z tartych i/lub tłuczonych ugotowanych  ziemniaków, inaczej zwana ,,didžkukuliai”, z nadzieniem mięsnym, twarogowym lub innym. Stanowi nieodłączny element tradycyjnej kuchni.

Sękacz – wysokie, sękate i przypominające choinkę, puste w środku ciasto, które w XX w. zaczęto wypiekać w litewskich klasztorach. Jest jednym z najbardziej popularnych wyrobów cukierniczych w kuchni litewskiej. Doskonały deser!

ZABIERZ TO DO DOMU!

Produkcja Stumbras – Stumbras jest największym i najpopularniejszym producentem mocnych napojów alkoholowych na Litwie. Wyroby Stumbras można nabyć zarówno w  sklepiku w Muzeum Stumbras, jak i w specjalistycznych sklepach. (Spożywajac alkohol ryzykujesz własnym zdrowiem, dobrem rodziny i społeczeństwa.)

Produkcja ,,Volfas Engelman” – jest to jeden spośród najnowocześniejszych browarów na Litwie. Produkuje piwo, cydr, kwas, które można kupić w centrach handlowych.

Produkcja Kowieńskiego Browaru – to jedyne większe przedsiębiorstwo fermentujące piwo w sposób otwarty. W Kowieńskim Browarze  stale warzy się 13 rodzajów piwa, sprzedawanych w wielkich centrach handlowych w mieście.

Czarny chleb – szczególny powód do dumy Litwinów – czarny chleb, który na litewskiej wsi do  XX w. był główną żywnością. Tradycyjny litewski chleb może być różnych gatunków: żytni, pszenny, żytnio-pszenny.

Bursztyn – „litewskie złoto”. Z niego wytwarza się unikalną biżuterię, niezwykłe dzieła sztuki, bursztyn charakteryzuje się także właściwościami stymulującymi, wzmacniającymi. Dlatego bursztynem od dawna nie tylko ozdabiano się, ale także leczono choroby. Przodkowie Litwinów bursztynowymi amuletami bronili się przed złymi mocami. Na popularności zyskuje terapia bursztynowa – z bursztynu przygotowuje się nalewki, preparaty z kwasem bursztynowym, olejkiem lub proszkiem, pije się leczniczą i wzmacniającą herbatę bursztynową.

Len – zwany też ,,Jedwabiem Północy”, za długie stulecia Litwini posiedli tradycje uprawy i przetwórstwa lnu, cenione nie tylko na Litwie. Proponujemy nabyć jakościowe lniane tekstylia  w specjalistycznych sklepach.

Drewno – w Kownie można nabyć unikalne rękodzieła wykonane z drewna. Oferta jest naprawdę szeroka: od sprzętów gospodarstwa domowego po biżuterię.

MUZEA

1. Galeria Obrazów w Kownie

K. Donelaičio g. 16 (ul. K. Donelaičio 16), Kowno
II – VII 11.00 – 17.00
Tel. (+370 37) 221 779

2. Muzeum Ceramiki

Rotušės a. 15 (pl. Rotušės 15), Kowno
II – VII 11.00 – 17.00
Tel. (+370 37) 203 572

3. Muzeum Dzieł i Zbiorów A. Žmuidzinavičiusa

V. Putvinskio g. 64 (ul. V. Putvinskio 64), Kowno
II – VII 11.00 – 17.00
Tel. (+370 37) 221 587

4. Muzeum Zoologiczne im. T. Ivanauskasa w Kownie

Laisvės alėja 106 (al. Laisvės 106), Kowno
II – VII 11.00 – 19.00
Tel. (+370 37)  229 675

5. Muzeum Historii Oświaty Litwy

Vytauto pr. 52 (al. Vytauto 52), Kowno
I – IV 10.00–17.00; V 10.00–15.45
Tel. (+370 37) 206 210

6. Litewskie Muzeum Lotnictwa

Veiverių g. 132 (ul. Veiverių 132), Kowno
I – VI  9.00 – 17.00
Tel. (+370 37) 295 547

7. Muzeum Literatury Litewskiej im. Maironisa

Rotušės a. 13 (pl. Rotušės 13), Kowno
II – VI 9.00 – 17.00
Tel. (+370 37) 207 477

8. Muzeum Muzyki Litewskiej im. M. i K. Petrauskasów

K. Petrausko g. 31 (ul. K. Petrausko 31), Kowno
II – V 9.00 – 16.00 
Tel. (+370 37) 733 371

9. Muzeum Instrumentów Litewskiej Muzyki Ludowej im. Povilasa Stulgi 

L. Zamenhofo g. 12 (ul. L. Zamenhofo 12), Kowno
II – V 9.00 –17.00; VI  9.00 – 16.00
Tel. (+370 37)  206 820

10. Muzeum Archidiecezji Kowieńskiej

M. Valančiaus g. 6 (ul. M. Valančiaus 6), Kowno
II – V 10.00 – 17.00; VI 10.00 – 16.00
Tel. (+370 37) 322 584

11. Litewskie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Rotušės a. 28 (pl. Rotušės 28), Kowno
II – VI 10.00 –17.00
Tel. (+370 37) 201 569

12. Litewskie Muzeum Sportu

Muziejaus g. 7 (ul. Muziejaus 7), Kowno
II – VI 10.00 – 17.00
W ostatni czwartek każdego miesiąca muzeum jest nieczynne.
Tel. (+370 37) 220 691

13. Muzeum Historii Łączności  

Rotušės a. 19 (pl. Rotušės 19)
III – VII 10.00 – 18.00
Tel. (+370 37) 424 920

14. Muzeum Kamieni Szlachetnych (Geologii)

L. Zamenhofo / Kurpių g. 13 (ul. L. Zamenhofo / Kurpių 13), Kowno
I – V 10.00 – 18.00;  VI 10.00 – 16.00
Tel. (+370 37) 227 780

15. Muzeum Instytutu Anatomii

A. Mickevičiaus g. 9 (ul. A. Mickevičiaus 9), Kowno
Wycieczki są organizowane tylko dla grup po uprzednim uzgodnieniu.
Tel. (+370 37) 327 283/ (+370) 652 98867

16. Muzeum dla niewidomych

Nepriklausomybės a. 14 (pl. Nepriklausomybės 14), Kowno
Podziemia kościoła Św. Michała Archanioła (Sobór). 
Wycieczki są organizowane tylko dla grup po uprzednim uzgodnieniu.
Tel. (+370 37) 226 676

ŚWIĘTUJ TUTAJ!

Międzynarodowy festiwal jazzowy ,,Kaunas Jazz” (kwiecień) www.kaunasjazz.lt
Międzynarodowy festiwal folklorystyczny ,,Atataria lamzdžiai” (maj) www.ktkc.lt
Kowieńskie Dni Hanzy (maj) www.tautosnamai.lt
Międzynarodowy konkurs tańca sportowego ,,Gintarinė pora” (maj) www.tautosnamai.lt
Międzynarodowy festiwal fotograficzny ,,Kaunas Photo” (kwiecień–czerwiec, wrzesień) www.kaunasphoto.info
Międzynarodowe święto ,,Bike show” (czerwiec) www.bikeshow.lt
Święto pieśni (czerwiec) www.tautosnamai.lt
Festiwal muzyki w Pożajściu (czerwiec–sierpień) www.pazaislis.lt
Międzynarodowy festiwal ,,Operetka na zamku w Kownie” (lipiec) www.operetta.lt
Międzynarodowy festiwal folkloru współczesnego i tradycyjnego ,,Suklegos” (wrzesień) www.suklegos.lt
Międzynarodowy festiwal ,,Musica sacra” (wrzesień–październik) www.krmc.lt
Międzynarodowy kowieński festiwal filmowy (wrzesień–październik) www.kinofestivalis.lt
Międzynarodowy festiwal tańca ,,Aura” (wrzesień–październik) www.dancefestival.lt
Kowieńskie biennale (wrzesień–grudzień) www.bienale.lt
Uroczystość zaświecenia choinki bożonarodzeniowej i bożonarodzeniowe miasteczko (listopad-luty) www.tautosnamai.lt